ΣυνÜντηση 6ου τοπικοý δικτýου στο Μεσολüγγι
 Στις 22 και 23 Οκτωβρßου 2009 στο Μεσολüγγι Ýγινε η ετÞσια συνÜντηση του 6ου τοπικοý δικτýου  ΚΠΕ (ΙθÜκης, Σφακιωτþν ΛευκÜδας, ΑρÜχθου, ΘÝρμου και Μεσολογγßου). Η συνÜντηση εßχε σκοπü τον απολογισμü της προηγοýμενης σχολικÞς χρονιÜς και τον προγραμματισμü της επüμενης.

Ο υπεýθυνος του ΚΠΕ ΙθÜκης κ. ΧÜνος ΓερÜσιμος αρχικÜ Ýκανε αναφορÜ στα προβλÞματα που αντιμετωπßζουμε στο ΚΠΕ ΙθÜκης και τα οποßα Ýχουν ως εξÞς:
  Ελλιπεßς συνθÞκες στÝγασης κτιρßου. Αδυναμßα σýστασης διαχειριστικÞς επιτροπÞς λüγο απουσßας ΑναπληρωτÞ Υπευθýνου μÝχρι πολý πρüσφατα, με αποτÝλεσμα να μην υπÜρχει χρηματοδüτηση. ΤÝλος καθυστÝρηση διεκπεραßωσης των Ýργων κατασκευÞς του δημοτικοý Ξενþνα "ΟδυσσÝας"

Στην συνÝχεια τüνισε üτι παρÜ τις προαναφερθεßσες δυσκολßες η παιδαγωγικÞ ομÜδα Ýχει ολοκληρþσει τρßα εκπαιδευτικÜ προγρÜμματα με üλες τις απαραßτητες δραστηριüτητες, χωρισμÝνα κατÜ ηλικßα και διÜρκεια, τα οποßα εßναι:
  1) ΣκÝψου το μÝλλον γιατß χÜνεις το παρüν. ΑντÝδρασε!
     α. Η Οδýσσεια του κλßματος.
     β. Τþρα που μπÞκε το νερü στ' αυλÜκι μην τα κÜνεις μοýσκεμα - Ανανεþσιμες πηγÝς ενÝργειας
     γ. Τα σκουπßδια του ενüς... ο θησαυρüς των πολλþν. Ανακýκλωση.
  2) ¼ποιος σπÝρνει χαμüγελα θερßζει ευτυχßα - ΔιατροφÞ - Υγεßα - ΠεριβÜλλον.
  3) ΟμηρικÞ ΙθÜκη : το ταξßδι του ΟδυσσÝα.

ΕπισÞμανε ακüμα üτι για την τρÝχουσα σχολικÞ χρονιÜ, προγραμματßζονται τα εξÞς:

Α' ΣεμινÜρια
  ¸να εισαγωγικü επιμορφωτικü ΣεμινÜριο Εκπαιδευτικþν στην Π.Ε, για τους εκπαιδευτικοýς της ΔευτεροβÜθμιας εντüς εμβÝλειας, 2 εκπ/κοýς απü κÜθε νομü. Σýνολο 16 Üτομα. Ημερομηνßα : τÝλος Ιανουαρßου

Β' ΕκπαιδευτικÜ προγρÜμματα

Εντüς εμβÝλειας