ΔΡΑΣΕΙΣ

Σχολικό Έτος 2013-2014

Την Παρασκευή 20 Ιουνίου πραγματοποιήθηκαν θεωρητικές εισηγήσεις από τους: Κακλαμάνης Θωμάς, Υπ. Σ.Δ. ΔΠΕ Λευκάδας, Πίτσου Χαρίκλεια, Υπ. ΣΔ ΔΠΕ Ηλείας, ", Κων/νος Οικονόμου, Επίκ.Καθηγητής, Κων/νος Γιαννάκης, Υποψ.Διδάκτορας, Κάτια-Λήδα Κερμανίδου, Λέκτορας, Γεώργιος Τσουμάνης, Υποψ.Διδάκτορας, Βασίλειος Κομιανός, Υποψ.Διδάκτορας, Ευφροσύνη Αποστόλου - Μιχαήλ Ατσοπάρδης, Μεταπ.Φοιτητές, Σοφία Χουδαλάκη, Μεταπτ.Φοιτήτρια.

Το Σάββατο 21 Ιουνίου διεξήχθησαν τα βιωματικά εργαστήρια και κάποιες ακόμα εισηγήσεις από τους: Πολυμέρης Γεράσιμος, Σχολ. Σύμβ. Πληροφορικής Ιονίων Νήσων, Γοροζίδης Γεώργιος, Υπ.ΣΔ ΔΔΕ Ηλείας, Γκανάτσιου Παρασκευή, Υπ.ΣΔ ΔΔΕ Κέρκυρας, Καλογεράς Ανδρέας, Υπεύθυνος Σχ. Δρ. ΔΠΕ Ν. Κέρκυρας, Γεώργιος Κουφουδάκης, Μηχ.Δικτύων & Τηλεπικοινωνιών Ιονίου Πανεπιστημίου - Υποψ. Διδάκτορας, Ελένη Καββαδία, Προϊστ. Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών Ιονίου Πανεπιστημίου - Υποψ.Διδάκτορας, , Πηνελόπη Αβούρη, Υπ. ΚΠΕ Λιθακιάς Ζακύνθου-Γαρδέλης Δημήτρης Αναπλ. Υπευθ. ΚΠΕ Λιθακιάς Ζακύνθου.

Ενώ επίσης παρουσιάστηκε και το θεατρικό δρώμενο που οργάνωσε το ΚΠΕ Ιθάκης με τίτλο : "Η Κυρά του Βυθού, ο Ποσειδώνας, ο Μαγικός Βυθός και ένα εφιάλτης".

Την Κυριακή 22 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο πεδίο.
Ευχαριστούμε τους εισηγητές και όλους τους συμμετέχοντες για την άψογη συνεργασία τους.

Επιμορφωτικό Σεμινάριο Ιουνίου 2014 με θέμα "Σύγχρονες διδακτικές προσεγγίσεις στο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον".
[ κάντε κλίκ στο φωτογραφικό άλμπουμ ]

Την Κυριακή 19 Ιανουαρίου ολοκληρώθηκε το επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση: Από τη θεωρία στην πράξη. Σχεδιασμός και υλοποίηση προγραμμάτων Π.Ε» που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Ιθάκης και το οποίο παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης του νομού Κεφαλληνίας.
Την Παρασκευή 17 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκαν θεωρητικές εισηγήσεις από την κ. Ευαγγελία Σκιαδαρέση, Υπεύθυνη Σχολ. Δρ. Β/θμιας Εκπ/σης Κεφαλονιάς και τον κ. Γαλανό Γεράσιμο, Υπεύθυνο Σχολ. Δρ. Α/θμιας Εκπ/σης Κεφαλονιάς.

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκαν βιωματικά εργαστήρια από την κα Παρασκευή Βασάλα και την Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Ιθάκης.

Τέλος την Κυριακή πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο πεδίο.

Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Το ΚΠΕ Ιθάκης, στο πλαίσιο της Εβδομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που καθιερώθηκε για πρώτη φορά φέτος από το ΥΠΑΙΘ, διοργάνωσε την Τετάρτη 09/10/2013 ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς της Α/θμιας και Β/θμιας εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Κεφαλληνίας, οι οποίοι ενημερώθηκαν για τα προγράμματα και τα δίκτυα των ΚΠΕ Κερκύρας, Λευκάδας, Ζακύνθου και Ιθάκης.

Ο Υπεύθυνος Σχολ. Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπ/σης Κεφαλονιάς, κος Γεράσιμος Γαλανός ενημέρωσε τους εκπαιδευτικούς για το θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας των σχολικών δραστηριοτήτων και την εφαρμογή του στην Α/θμια.

Χαιρετισμοί έγιναν από τη κα Σμαράγδα Σαρδελή, Περιφερειακή Σύμβουλο Ιθάκης και τη κα Νίκη Κασσιανού, Πρόεδρο του ΔΣ του Δήμου Ιθάκης.

Ευχαριστούμε τους Υπεύθυνους και τα μέλη των ΠΟ των ΚΠΕ Κερκύρας, Λευκάδας και Ζακύνθου για τη συνεργασία τους.

Σχολικό Έτος 2012-2013

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα " Περιβαλλοντική Εκπαίδευση: Από τη θεωρία στην πράξη. Σχεδιασμός και υλοποίηση προγραμμάτων Π.Ε» που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Ιθάκης στις 14-16 Ιουνίου 2013.
Μπορείτε να κατεβάσετε τη εισήγηση της κας Κωνσταντίνας Παναρίτου, Υπεύθυνης Σχ. Δρ. ΔΙΔΕ Λευκάδας .Παρουσίαση

Απρίλιος 2013

Μάιος 2013

Ιούνιος 2013

Επίσκεψη στη Μελισσάνη - Δρογκαράτη Τα παιδιά από το Λύκειο Δωρίου και το Γυμνάσιο Ασπροπύργου ανακαλύπτουν τον κόσμο των Σπηλαίων.
Επίσκεψη στην Ιθάκη
Τα παιδιά από το Λύκειο Βόλου και το Λύκειο Ληξουρίου έρχονται σε επαφή με τις φυσικές ομορφιές του νησιού μέσω πεζοπορίας.
[ κάντε κλίκ στο φωτογραφικό άλμπουμ ]
Υλοποίηση προγράμματος "Τα σκουπίδια του ενός... ο θησαυρός των πολλών"-ανακύκλωση
με τα παιδιά της Α' τάξης του Γυμνασίου Ιθάκης.
[ κάντε κλίκ στο φωτογραφικό άλμπουμ ]
με τα παιδιά της Γ' τάξης του Γυμνασίου Ιθάκης.
[ κάντε κλίκ στο φωτογραφικό άλμπουμ ]
με τα παιδιά της Β' τάξης του Γυμνασίου Ιθάκης.
[ κάντε κλίκ στο φωτογραφικό άλμπουμ ]
με τα παιδιά του ΕΠΑΛ Ιθάκης.